A fa ablak mindig is egy megbízható és időtálló megoldás, ha nyílászáróról van szó. Az elmúlt években volt egy kis divatja a műanyagoknak, de ha tartós és igényes megoldásban gondolkozunk, akkor a műanyag szóba sem jöhet. Egyre többen vallják ezeket a gondolatokat ismét magukénak.
Szerencsésnek mondhatom magam – a családi vállalkozást – mivel ennek a tendenciának köszönhetően egyre többen keresnek fel és egyre több emberrel, egyre több potenciális ügyféllel beszélhetek.
Miért minket? Miért a fa ablakot?
Mindig megkérdezem az ügyfelektől, hogy miért minket választanak. Az ésszerű árazás mellett, általában azt a választ kapom, hogy végre az építőipar egyik szegmensében egy értelmes vállalkozóval beszélhetnek. Egy olyan vállalkozóval, aki komolyan vesz akár egy 2 fa ablakos megrendelést is. Aki ügyfélközpontú. Továbbá egy olyan emberrel, aki rájött arra, hogy akkor tökéletes és gyümölcsöző egy üzlet, ha mindkét fél elégedettségét szolgálja.
Olyan hajmeresztő történeteket hallottam, amik teljességgel hihetetlenek számomra. Olyanokat amik velünk és a minket választó megrendelőkkel egyszerűen soha nem fordulhatnak elő. Lehetséges, hogy e tanulságos történeteket megosztom majd egy másik cikkben.
De visszatérve, ez a hozzáállás milyen érzésekből és tapasztalásokból táplálkozik?
Én is átestem már pár felújításon. E felújítások során találkoztam a legkülönfélébb vállalkozókkal. Megfogadtam magamban, hogy én nem akarok olyan bosszúságot, olyan negatív érzéseket kelteni a megrendelőkben, mint az általam választott vállalkozok kb. 90%-a nekem.
Az arrogancia, a hozzá nem értés és – sajnos nem tudom szebben megfogalmazni – a hülyének nézés folyamatosan visszatérő jellemzők voltak. Én ilyen esetben, amikor ezeket tapasztaltam, mindig azt mondtam, hogy vállalkozóként, fa ablak gyártóként ilyen hozzáállással, ilyen ügyfélkezeléssel már nem lenne megrendelésem.
Számtalanszor fordult elő, hogy azért nem jelentek meg elvégezni a munkát, mert éppen temetésre kellett menni. De természetesen az autó is gyakran lerobbant, vagy az adott gép mondta be az unalmast. Ezeken a kifogásokon megrendelőként természetesen egyszerűen átlátunk. Én mindig csak azt várom el az emberektől, amit én is adok. Tehát nyilván előfordul, hogy elromlik egy gép vagy tönkremegy egy szerszám. De ha folyamatosan ezekre hivatkozunk akkor az már nagyon sántít. Sosem értettem, hogy miért nem lehet nyíltan megmondani a valós problémát. Én úgy hiszem, hogy megfelelő kommunikációval a legtóbb gond leküzdhető.
Ismét kiemelném, hogy csak azt várom el az emberektől amit magam viszont adok. Csak olyan munkát, olyan fa ablakot és fa nyílászárót adok ki a kezemből, amit én is elfogadnék. természetesen néha velünk is előfordul, hogy hibázunk. Ez általában engem jobban bosszant, mint magát a megrendelőt. Ilyenkor mindig azon vagyunk, hogy a hibát kijavítsuk. Mi még elégedetlen ügyféltől nem váltunk el, hiszen az egyik legfőbb jellemvonásunk a becsületes és tökéletes munkavégzés. Ezért hajlandóak vagyunk gyakorlatilag bármit megtenni. A saját kezünk által készített fa ablakok és fa nyílászárók egy kicsit mindig a mieink is maradnak.
A fa ablak és a pára nem éppen barátok. Az új nyílászárók párásodása a lakóhelyiség (ház vagy lakás) páraforgalmával van összefüggésben, illetve a helyiségek páratartalmának és hőmérsékletének az egyensúlyából fakad.
Ahhoz, hogy az egész folyamatot megértsük, először is tisztában kell lennünk azzal, hogy mi is az a pára. A szó definíció szintű jelentése : Folyadékok gőzének apró vízcseppekből álló légnemű felhője.
Ettől még nem lettünk sokkal okosabbak…. Lássuk mit is keres a lakásunkban…
A levegő páratartalma egy nagyon dinamikus egyensúlyon alapszik. A vízgőz (a definíció alapján a légnemű felhő) mindig jelen van a levegőben, a lakásunkon belül is. De hogyan alakul ki, mit keres ott?
A vizek spontán párolgásától kezdve a főzésen át a fürdésig illetve a zuhanyzásig és nem utolsó sorban a puszta létünktől is Tehát minden olyan tevékenységünktől a lakáson belül, amikor valamilyen formában vizet használunk, elősegíti a párásodást.
Összegezve, a fa ablak üvegén megjelenő pára, a levegőben állandóan jelenlévő vízgőz, vagyis a páratartalom, máshogy fogalmazva a levegőben lévő víztartalom kicsapódási formája. Tehát a levegőben található víz megjelenik az ablakunkon.
A fa ablak és a levegő relatív páratartalma
A levegő relatív páratartalma definíció szerint a levegő egyik, főleg meteorológiai és fiziológiai szempontból lényeges jellemzője. Megmutatja a levegő által maximálisan tartalmazható vízgőzmennyiséghez képest a pillanatnyi tartalmat. ha többet szeretne megtudni a levegő relatív páratartalmáról akkor kattintson ide.
Ezt egyszerűen értelmezve:
A levegő adott hőmérsékleten adott vízmennyiséget képes magába szívni. Ha ezt a mennyiséget eléri, akkor a többletvizet egyszerűen leadja a helyiségek különböző felületeire, többnyire tükörre vagy a fa ablak üvegére.
Mit tehetünk ha ez bekövetkezik?
Alapvetően két fegyver van a kezünkben a fa ablak a párásodással szemben.
Az egyik, ha a lakásban vagy a problémás helyiségben növeljük a hőmérsékletet. Ha így teszünk, akkor a melegebb levegő egyszerűen több vizet képes magába szívni. Így a párásodás nem jelenik meg, vagy csak sokkal később és sokkal kisebb mértékben. Ebben az esetben egészen biztosan megnövekszik a fűtésszámlánk, holott az ablakcsere egyik nem titkolt célja az a fránya rezsiszámla csökkentése. Természetesen az új fa ablak a sokkal impozánsabb, stílusosabb megjelenése mellett.
A másik lehetőségünk, ha szellőztetünk. Ekkor az elhasználódott, vízzel telített levegőt úgymond lecseréljük friss levegőre. Gondoljunk bele, a régi ablakok szigetelése meg sem közelíti az új fa ablakok hőszigetelési képességét. A régi fa nyílászáróknál esetenként a tok és a szárny között már befért az ujjunk. Éreztük ahogy szeleltek, húztak az ablakok. Ezek mind hozzájárultak az akaratlan szellőztetéshez, illetve a levegőcseréhez.
Szorosan a témához kapcsolódik egy tévhit a hőszigetelt fa ablak kapcsán.
Sokan gondolják azt tévesen, hogy egy modern hőszigetelt fa ablak bezárt állapotban is enged be valamekkora mennyiségű levegőt, vagyis „lélegzik”. Ez egyszerűen nem igaz. Egy vastagságban három rétegben összeragasztott, minimum 68 mm vastag anyag – amit a szakzsargon tömbösített fának hív – ami ráadásul modern felületkezelő anyagokkal van bevonva kívül belül legkevesebb három rétegben, az egyszerűen nem lélegzik, és nem enged be levegőt.
Visszatérve a második lehetőséghez, a szellőztetéshez.
Egy új hőszigetelt fa ablak beépítése után meg kell szoknunk, hogy sűrűbben szellőztetünk. A megfelelő szellőztetéshez adnánk pár tippet:
Naponta legalább háromszor nyissuk ki az ablakokat hosszabb időre. Téli időszakban 5-6 percre, nyári időszakban minimum 15 percre. Ha a szellőztetés a célunk, akkor az ablakok bukó funkcióját egyszerűen felejtsük el. Ez téli időszakban amúgy is csak a hibernálásra lenne elegendő, a teljes átszellőztetésre aligha. Tehát nyissuk ki ütközési ablakainkat, hagy szellőzzön jól át a lakás. Természetesen a huzatra figyeljünk, kárt azért ne okozzunk.
Ha lehetőség van főzés alatt legyen nyitva, vagy bukón az ablak. Ha ez nem lehetséges, akkor főzés után alaposan szellőztessük át a konyhát. Továbbá ha nem amerikai konyha típusú, akkor lehetőség szerint főzés alatt csukjuk be a konyhaajtót, hogy óvjuk a keletkező párától a lakás többi helyiségét. Ez azért is célszerű, hogy a lakás többi része ne legyen ételszagú.
A fürdőszobát szintén alaposan szellőztessük át fürdés vagy zuhanyozás után.
Ezekkel a módszerekkel – nagy eséllyel – megszüntetjük a lakás illetve a fa ablak párásodását.
A nyílászárók további párásodása
A külső oldalon párásodik az ablak.
Ebben az esetben teljesen nyugodtak lehetünk, a szép és új fa ablakunk amit beépítettünk tökéletesen szigetel. Ez jelenség általában reggel napfelkeltekor következhet be, és ahogy melegszik a levegő a fa ablak külső oldalán a pára szépen eltűnik.
Ha az üvegrétegek között vesszük észre a párát.
Sajnos az üvegszerkezetünk nincs jól összeállítva. Ez a jelenség akár sok év után is jelentkezhet. a hőszigetelt üveg éle nincsen jól lezárva, ezért szépen lassan levegő kerül a belső szerkezetbe. Nincs mit tenni az üveget cserélni kell.
Miközben ezt a bejegyzést írom két személyes emlékem is felsejlett a fa ablak párásodása kapcsán
A megrendelőnk egy vályogházat újított fel és alakított át virágbolttá. Beépítettük a szép és új fa nyílászárókat, befejezték a felújítást, üzemelt a virágbolt.
Pár hónap múlva jelentkezett a tulajdonos, és kicsit neheztelve mesélte el a problémát, hogy nem jó az ablak mivel nagyon párásodik belülről.
Mi természetesen visszamentünk, hogy személyesen lássuk és beszéljük meg a problémát. A helyiségben 17 -18 fok volt, tele volt cserepes virággal és 2 db alulméretezett fűtőtest volt. Ezek egyenes következménye a fa ablak belső oldali párásodása. A hőmérsékletet nem lehetett növelni a kicsi radiátorok miatt, csak a szellőztetés volt a megoldás kulcsa.
A másik sztori, ami még eszembe jutott az az, amikor egy idősek otthonába gyártottunk és építettünk be fa nyílászárókat (fa ablak és fa erkélyajtó). Kisebb apartmanokat alakítottak ki a bentlakóknak.
Egy idős házaspár költözött be az egyik ilyen apartmanba. Az 1 éves granciális szemle alkalmával azt a panaszt kaptuk, hogy párások belülről az ablakok és penészesek a falak. Mi természetesen elmondtuk, hogy ez a szellőztetés hiányával van összefüggésben, kiemelve, hogy újonnan emelt épületről van szó. A bentlakók és a megrendelő részéről az volt a konklúzió, hogy „rosszak a nyílászárók” és nem lenne szabad párásodniuk, illetve a falaknak penészedniük.
A házaspárt átköltöztették egy másik, szomszédos apartmanba. Hasonló életvitel mellett kis idő elteltével ebben a kislakásban is ugyan ezek a problémák jelentkeztek. Ezek után sikerült meggyőznünk a házaspárt, hogy elkerülhetetlen a lakáska időközönkénti alapos átszellőztetése. A probléma a következő garanciális bejárás során már nem jelentkezett.
Tekintse meg az általunk gyártott fa nyílászárókat és képzelje el, hogy Önnél is milyen remekül mutatnának!
Nyílászárók, fa ablak, fa ajtók gyártása 3 generáció tapasztalatával az Otthonfelújítási támogatási program keretén belül is. Megtervezzük és elkészítjük álmai termékeit, lebonyolítjuk a támogatás igénylését, átadjuk a szükséges dokumentációkat. Segítünk az esetleges hitelügyintézésben. Segítünk értelmezni a vonatkozó kormányrendelet rendelkezéseit.
Mit is jelent a fa nyílászárók, fa ablak gyártása három generáció tapasztalatával?
Három generációs családi, faipari vállalkozás vagyunk. Ebből kifolyólag a családunkat generációról generációra áthatja az asztalos, a faipari tevékenység. Nálunk ez apáról fiúra szálló hagyomány. Ha a családi vállalkozásunkról többet szeretne megtudni kérem olvassa el a névjegy menüpontot, ott minden fontos információt megtalál.
Otthonfelújítási támogatási program
A Magyar állam a gyermeket nevelő családok lakhatási körülményeinek javítására, illetve a hazai lakásállomány megújulásának ösztönzésére hozta létre ezt a támogatási programot. A támogatás számos építési illetve felújítási tevékenységhez igényelhető, többek között a nyílászárók cseréjéhez is. A teljes támogatható tevékenységi listát itt tudja átolvasni (a 4. oldalon találja). Az általunk megvalósítható támogatható tevékenységek az alábbiak:
Külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló
Belső lépcső kialakítását és cseréjét
Galériaépítést
Belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítését, cseréjét vagy felújítását
Terasz, loggia, erkély, előtető építése
Beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje
A fenti támogatható tevékenységek egy az egyben az otthonfelújítási támogatás tájékoztatójából lettek kimásolva. A támogatással kapcsolatos teljes anyagot, a letőlthető dokumentumokat, a rendeletet és az összes információt erre a linkre kattintva találja meg, amely az államkincstár weboldalára irányítja Önt.
Mire figyljünk a kérelem benyújtása során?
Sajnos járhatunk úgy, hogy elutasítják kérelmünket. Ezt a bosszúságot megelőzve összeszedtük, hogy mik lehetnek azok a leggyakoribb problémák amik az elutasításhoz vezethetnek. Ha a támogatható tevékenységek valamelyike közül minket bíz meg (pl. a fa nyílászárók vagy fa ablak gyártását velünk végezteti el), akkor ezekkel az apró részletekkel nem kell foglalkoznia. Az előforduló hibák az alábbiak:
Nem került benyújtásra az összes benyújtandó dokumentum (kérelem, vállalkozási szerződés másolata, számlaösszesítő, 1. számú nyilatkozat, az igénylők személyazonosságának igazolására szolgáló dokumentum másolata).
Az igénylő egyedüli igénylőként nyújtotta be az igénylését, holott megállapítható, hogy a házastársával vagy élettársával együttes igénylést kellett volna benyújtaniuk.
Az igénylő a kérelemben nem minden,- vele azonos lakóhellyel rendelkező – gyermeket tüntetett fel.
A kérelem nyomtatványon nincs kitöltve minden kötelezően töltendő mező, melyek “*” csillaggal jelőltek.
Egyedüli igénylésnél a gyermek adatainál sokszor nem kerülnek feltüntetésre az apa vagy az anya adatai.
A megrendelők által elkövetett alapvető hibák
Az 1. számú nyilatkozaton a 2., a 3. és a 4. pontban a megfelelő dőltbetűs részek aláhúzása nem történt meg.
Az igénylő nem kiskorú rokona gyámjaként nyújtja be a kérelmet, ennek ellenére az 1. számú nyilatkozat 5. pontjának törlése nem történt meg.
Az 1. számú nyilatkozaton az 5. pont törlése után a következő 3 bekezdés („Hozzájárulok ahhoz, hogy…) is törlésre került.
A 2. számú nyilatkozaton az igénylő és a kérelmező igénylő adatait felcserélik, illetve nem a házastárs, hanem a kérelmező írja alá.
A 3. számú nyilatkozat nem került kitöltésre és aláírásra a nagykorú gyermek által, melyben hozzájárul adatai kezeléséhez.
A 3. számú nyilatkozaton a nyilatkozattevő (nagykorú gyermek) és a kérelmező adatait felcserélték.
A SZÜF felületen benyújtott kérelmet és mellékleteit az igénylő nem látta el elektronikus hitelesítéssel.
Az ingatlan-nyilvántartásban szereplő cím nem egyezik meg a lakcímkártyán szereplő címmel.
Társasházi ingatlan esetében nem az albetét, hanem a társasház helyrajzi száma kerül feltüntetésre a kérelemben és/vagy szerződéseken.
A vállalkozók által elkövetett alapvető hibák
A vállalkozói szerződés nem tartalmazza valamennyi, a Kincstár honlapján közzétett vállalkozási szerződésmintában szereplő elemet.
A munkadíjat tartalmazó számlához nem csatolnak vállalkozási szerződést.
Hiányzik a vállalkozási szerződés 1. sz. melléklete.
A vállalkozási szerződés 1. számú mellékletében feltüntetésre kerül az anyagköltség, melyről nem a vállalkozó állított ki számlát, hanem a kérelmező vásárolta meg.
A kérelemhez csatolt számlán az anyagköltség és a vállalkozói díj egy összegben került feltüntetésre.
A benyújtott dokumentumok alapján a felújítási munkálatok nincsen megfelelően részletezve, azoknak megismerése nem lehetséges.
Nem egy darab, építési tevékenységenként összesített számlaösszesítőt csatolnak a kérelemhez, hanem többet, ahány típusú tevékenységet végeztek.
A számlaösszesítőben nem építési tevékenységenként megbontva szerepel az anyagköltség és a munkadíj, hanem a számlatételek kerülnek felsorolásra.
Az átutalással teljesített számla kifizetését igazoló dokumentum nem kerül benyújtásra.
Csak végszámlát nyújtják be, az előlegszámlát nem csatolják hozzá.
A számlán adószám is szerepel a vevő adatai között.
Láthatjuk, hogy mennyi buktatója van a kérelem benyújtásának.
Fa nyílászárók, fa ablak és további más asztalosipari termék megrendelésekor Önnek ezekkel nem kell foglalkoznia! Ezt a feladatot magunkra vállaljuk!
Miért válasszon minket?
Megrendelőinknek szeretnénk a teljes bizalmát élvezni. Tisztában vagyunk vele, hogy az építőiparra esetenként jellemző a megbízhatatlan, igérgető és aztán eltűnő vállalkozó típus. Mi mindent megteszünk azért, hogy a megrendelőink biazalmát kiérdemeljük. Mi nem fogunk eltűnni, az elvállalt munkát az elvárható legjobb minőségben minden esetben elvégezzük. Megtalálhatóak vagyunk a facebook-on, a három megadott telefonszám egyikén egészen biztosan elérhetőek vagyunk. A küldött emailekre szinte azonnal válaszolunk. Emellett a weboldal mellett egy korábbi oldalon is megtalálhat minket.
Még többen igényelhetik az otthonteremtési és otthonfelújítási támogatásokat
Megjelent egy frissítés az otthonfelújítási támogatással kapcsolatban:
Egyszerűbb feltételek mellett, még többen igényelhetik a január 1-jén bevezetett otthonteremtési és otthonfelújítási támogatásokat – tudatta Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter Facebook-bejegyzésében.
Novák Katalin az újdonságok között említette, hogy
Bővült az otthonfelújítási támogatás igénylésénél elszámolható felújítások köre.
Azok, akik hivatásukból fakadóan a munkáltatójuk által biztosított szolgálati ingatlanban élnek, a saját tulajdonú otthonuk felújítására kérhetik az otthonfelújítási támogatást anélkül, hogy korábban egy évet ott laktak volna.
Az otthonfelújítási kölcsön felvételénél a kölcsönt igénylő olyan közeli hozzátartozót is bevonhat adóstársként, aki nem tartozik a támogatotti körbe,
Például szülőt, nagyszülőt, testvért továbbá az élettársat is.
Jelenleg ez a legújabb frissítés az otthonfelújítási támogatással kapcsolatban.
2021. május 19-én új frissités jelent meg az otthonfelújítási támogatással kapcsolatban ami érinti a fa ablak és a fa nyílászáró kérdéskörét is
Az otthonfelújítási támogatás elszámolásához bármelyik házastárs nevére kiállítható a számla, ha együttesen nyújtották be az igénylést – közölte a családokért felelős tárca nélküli miniszter.
A miniszter azt mondta, nem jelent problémát az sem, ha egy számla a férj, egy másik pedig a feleség nevére szól.
Egy másik, szintén számlázással kapcsolatos kérdésre azt mondta, elfogadható megoldás, ha például egy asztalos az anyagköltség számláját a saját nevére állíttatja ki, ha azt később “továbbszámlázza” a támogatást igénylők nevére. (Az asztalost nem mi találtuk, a miniszter konkrétan ezt a példát hozta fel)
Ebből is egyértelműen kitűnik, hogy asztalos munkákat, fa ablak gyártását minden további nélkül támogat az állam, tehát kiemelném, hogy itt az ideje a fa ablakok és a fa nyílászárók cseréjének ezzel a pénztárcakimélő megoldással.
Továbbá a miniszter hozzátette, hogy
Az otthonfelújítási támogatás terasz kiépítésére, kibővítésére is felvehető, és még a korlát kialakítása is elszámolható.